Vanessa Holden de la West Elm

Nu este un secret Secretul editorilor (și bloggerii de stil de viață de pretutindeni!) Cânta laudele designului de design care este West Elm. Produsele de bunuri accesibile ale mărcii nu apar numai pe blogurile noastre, ci în apartamentele noastre, iar o excursie la magazinul din Lincoln Park este un remediu ușor pentru o zi gri. Dar când vine vorba de cataloagele colorate care apar în căsuțele noastre poștale, cum ar fi ceasornicărie; accentele strălucitoare sau rustice cu care ne-am împodobit casele; sau biroul alb parsons atât de mulți dintre noi par să lucreze zi de zi; ca să nu mai vorbim de prețurile rezonabile ale tuturor; e amuzant să cred că există o femeie în spatele ei: Vanessa Holden.

Deși Vanessa, directorul creativ al West Elm, ar fi rapid să corecteze pe oricine pune lumina reflectoarelor pe ea. Un lider natural născut, ea îi amintește cu pasiune tuturor că este o echipă foarte mare și foarte talentată care face totul să se întâmple. Directori de artă, designeri de produse, designeri grafici, relații publice, marketing, echipa de media online și socială, fotografi care au urmat bătutul tobei lui Vanessa. O sarcină imposibilă pentru majoritatea oamenilor, Vanessa și-a îmbunătățit abilitățile creative și de conducere în ultimele două decenii.

Dacă ar fi să aruncăm o privire la CV-ul lui Vanessa, vom vedea că experiența ei de lucru include roluri precum Creative Director la Real Simplu revista, redactor-șef al Martha Stewart Nunti și Martha Stewart Living, și cel mai recent director de creație și vicepreședinte senior al West Elm - și tocmai de când sa mutat la New York în 2004. Este suficient să spunem că această australă nativă a făcut destulă carieră pentru ea însuși, deoarece sa mutat din Sydney, unde a început designer grafic înainte de a deveni editor la Vogue Divertisment și apoi a fondat propria revistă. Citește mai departe pentru a afla cum o femeie (și mama a două) a reușit să se ridice la vârf, dar să rămână fundamentată, și tot timpul, are colegi de pe tot globul, spunând cu entuziasm cât de minunat este să muncești pentru, dar cu Vanessa.

Numele complet:яVanessaяHolden
Vârstă: 41
Titlu curent / companie: Vicepreședinte senior și director creativ al vestului
Trecut educational: Licențiat în Arte Frumoase la COFA, Sydney

Care a fost prima ta slujbă din colegiu și cum ai ajuns în acea poziție
Primul meu proiect de design a fost ca un freelancer la o editura de adolescenti inySydney-'designing 'Beverly Hills 90210 si Take That! postere și povești de frumusețe pentru adolescenți. Super brânzos și super distractiv.

Când și de ce ați decis să vă mutați în Statele Unite Care sunt diferențele în stil și mediul de lucru din Statele Unite și din Australia
M-am mutat la New York în 2004 pentru a fi CreativeDirectorul revistei Real Simple: pentru că mi-a plăcut simplitatea și sofisticarea mărcii la acel moment, am fost încântat de potențialul ei, dar mai ales de aventură și de provocare. Cred că New York era visele mereu inamice. Am fost surprins de cât de diferite sunt mediile de lucru - am întâlnit Statele Unite mult mai formale și mai corporative (atât de multe întâlniri! - care se întâmplă să se obișnuiască), în timp ce Australia este cu siguranță mai stabilă și neîngrădită. Există o ierarhie mai mare aici, așa că creșteți cu o inconștiență a ceea ce nu a fost doar experiența mea în primii ani de carieră în Sydney - a fost foarte mult mâinile pe punte, să ajungem doar la asta. A fost un avantaj imens pentru a putea să-mi pun mâinile murdare în multe feluri care încep în cariera mea.

Luați-ne un scurt rezumat al carierei tale (extinse și impresionante!).
Am continuat să lucrez independent la diverse agenții de publicitate și edituri, însă am decis să mă concentrez asupra revistelor și m-am găsit în departamentul de artă Vogue Divertisment, care la acea vreme era cea mai importantă revistă alimentară - literalmente - în lume. Am avut o echipă minusculă, extraordinară, condusă de unele dintre cele mai inspirate femei (cu care am fost dăruitoare) cu care am colaborat vreodată. Mi-au ordonat cu adevărat! Apoi am venit Marie Claire Australia, unde l-am intalnit pe Donna Hay, care a fost in acel moment jafurile alimentare. Am început să lucrăm împreună, pe primele cărți, și am dezvoltat o relație uimitoare. Am plecat și am creat un aystudio împreună - un studio de fotografie cu o bucătărie și două birouri mici - amândoi lucrăm la proiecte independente și împreună. Am fost desemnarea de cărți de bucate în cea mai mare parte, precum și a contribui la InsideOut revista este regizorul lor de stil. Când eram acasă după nașterea omenirii mele, Yasmin, am batjocorit o fantezie Donna Hay revista, a făcut cumpărături în Sydney și aproximativ cinci luni mai târziu, prima problemă a lovit noile știri. Revista a fost extrem de reușită, dar câțiva ani, după ce am avut fiul meu, Harper, aveam nevoie de o schimbare și am lăsat să explorez alte oportunități (la moment necunoscute). Am ajuns în New York și Londra doar cu o mulțime de oameni (uimitor!) Și ne-am mutat la New York cam 6 luni mai târziu, când am devenit directorul creativ al Real Simplu. Experiența mea a fost incredibilă - luând revista doar dintr-o publicație tipărită și extinzându-o în produse de marcă, cărți, ytelevision, evenimente, îi numiți. Am plecat Real Simplu la sfârșitul anului 2007 și consilier pentru câțiva ani (mai multe cărți și branduri / mai mult timp la domiciliu cu copiii mei în creștere), dar în 2008 a făcut saltul în reviste, de data aceasta din departamentul de artă și în rolul EIC la Martha StewartyWeddings-fiind responsabil de imagini și cuvinte! Aproximativ 18 luni mai târziu a fost numit EIC de Martha Stewart Living-să lucrez cu o echipă de vis, atymy favorite, cu unul dintre eroii mei personali (Martha! Da, yamazing). Acum, la ulmul de vest, am ocazia de a participa la o echipa care aduce la viata ceea ce cred ca este cel mai bun stil de viata in toate dimensiunile sale: produs, catalog, online, experienta in magazin, colaborari - in multe moduri incredibil de incitante.

Aveți o vastă experiență în stilul de viață și în jurnalismul de călătorie. Cum ai spus că vrei să te concentrezi pe mobilier și articole de uz casnic
Cred că firul comun în ceea ce privește calea mea de carieră este mai puțin o categorie decât o convingere pasională că toată lumea se bucură de experiențe frumoase (chiar dacă acestea sunt foarte simple) și că oricine poate face aceste experiențe să se întâmple în propriile lor vieți, având în vedere dreptul de inspirație și instrumente. Cred că trecerea de la care am făcut Donna, cu siguranța și sărbătorirea focului, la Martha Stewart Living, care acoperă o astfel de diversitate de conținut recreativ, de la artizanat la colectare, distracție, decorare și jignire și apoi la munca mea la vest cu mobilier și obiecte de uz casnic reflectând în mod real acest lucru: Sunt foarte pasionat de faptul că oamenii sunt creativi și încrezători în creativitatea lor. Dacă nu în propria casă, atunci și atunci, bine

Ce a fost o zi obișnuită, cum ar fi lucrarea de redactor-sef al Marthaiei Stewart Living
Uimitor! Ați văzut-o pe Charlie și Fabrica de ciocolată. E ca și cum ar fi oameni super-talentați, creativi, cu idei grozave, făcând frumoase, magice și alte lucruri.

Cum funcționează creația voastră la vestul Europei față de rolurile dvs. anterioare? Martha Stewart Living și Real Simplu
În multe feluri, găsim cele mai frumoase și inspirative modalități de prezentare a poveștilor noastre de sezon, dar este și mai mult și mai diversificat și mai provocator (și îndeplinit). În publicarea orarului, este nevoie de o echipă pentru a face munca, iar echipa de la vest este mai mare, ei sunt răspândiți în toată țara (și în străinătate în curând, de asemenea!), Ei au abilități complet diferite, într-adevăr simt mult mai mult ca și cum ar fi conducătorul unei orchestre (ugh, sună atât de brânză, dar este adevărat). Pictează imaginea de ansamblu concentrându-se asupra tuturor detaliilor minuscule și asigurându-vă că oricine este provocat creativ și mulțumit să facă acest lucru. Și am ajuns să traiesc mult mai mult, pe care o găsesc inspirată în moduri complet noi.

Ce obstacole ați întâmpinat în timpul carierei dvs. și cum ați reușit să le depășiți
Știi, cred că singurele obstacole pe care le creezi sunt cele pe care le creezi pentru tine și cred că trebuie să continui să progresezi, bine

Aveți vreun sfat în ceea ce privește elaborarea unei denumiri vizuale și editoriale
Fii fără teamă în apărarea unicității vocii tale. Nu vă distrați de ceea ce fac ceilalți. Concentrați-vă pe viziunea, munca și vocea voastră și revizuiți, remodificați, perfecționați continuu. Vă ajută dacă sunteți dispus să fiti propriul dvs. cel mai rău critic - dacă nu sunteți dispus să fiți, atunci altcineva este sigur.

Ce atribute pe care le căutați în recrutarea și angajarea membrilor echipei și colegii
Căut mereu penny strălucitor - o persoană talentată, pricepută, cu atitudine de aacan, cu mâna. Și cineva care râde cu ușurință, în special față de un termen limită sau poate o critică dificilă: capacitatea de a vă putea restabili echilibrul și de a vă reorienta rapid și de a vă deplasa înainte este deosebit de importantă.

Funcția de director creativ necesită abilități, cunoștințe și experiență largă. Ce ar trebui să fie cineva din cei 20 de ani să se concentreze sau să lucreze dacă scopul lor este de a face într-o zi ceea ce faci Ce trasaturi de personalitate sunt necesare pentru a vă face poziția
Re: abilități, aș spune că nu se specializează prea repede: este important să obțineți abilitățile de bază în jos, dar este la fel de important să știți cum ceea ce faceți este legat de alte părți ale procesului / alte industrii: vă destabilizează înțelegerea imaginea de ansamblu, dezvoltându-vă, de asemenea, capacitatea de a vă flexa în și din diferite medii de lucru.

Focusyon doar a face o mare lucrare (și lăsând oamenii să știe despre asta). Înțelegeți ce excelență se află în domeniul dvs. și căutați tot timpul: excelența nu este produsul final, este ceva ce vă străduiți în fiecare zi.

Trăsături de personalitate Curiozitate. Pasiune. Intransigență. Entuziasm.

Orice sugestii pentru persoanele care lucrează cu spații de locuit mici și o stricăbudgetă, adică părți de investiții, articole de salvare etc..
Întotdeauna am avut un birou la domiciliu - un loc mic pentru a scăpa și a fi creativ - așa că mă gândesc mai întâi când mă gândesc la spații mici. Cele mai importante piese din interior sunt un scaun confortabil și o lumină mare (sau o fereastră deschisă!). Pentru mine, este mai puțin despre ceea ce cheltuiești pe lucruri și mai mult despre ce piese au cele mai semnificative descoperiri ale pieței de purici pot fi cele mai valoroase elemente din casa ta dacă au o poveste și te reflectă personal. Mai am canapeaua bunicii mele și este una dintre piesele mele favorite din casa mea. Cred că, după ce am împachetat-o ​​și m-am mutat în jurul lumii cu mine, este oficial considerată o piesă de investiții!

Descrieți o zi obișnuită de lucru la West Elm.
Ha - singurul lucru care este tipic pentru o zi la vestul Africii este că este foarte ciudat! În funcție de locul în care suntem sezonieri sau în ciclul de producție, am putea face unul din cei aproximativ un milion de lucruri - colaborând cu echipele noastre de design pe dezvoltarea de concepte și palete pentru sezoanele viitoare, examinând schițe și mostre; cu grafica si echipele noastre editoriale pentru povestiri, fotografii si tratamente grafice, rafinarea layouturilor pentru catalog, e-mailuri orjawestelm.com; cu magazinul vizual pe afișaj în magazin, precum și lucruri precum semnalarea și ambalarea. Aș putea să vizitez un viitor colaborator, să vorbesc cu un blogger, să mă întâlnesc cu unul dintre partenerii noștri, ca Etsy, chiar peste stradă. Rolul meu este larg și lucrurile pe care le fac în fiecare zi sunt foarte diverse. Nu există așa ceva tipic - cine vrea tipic

Într-o poziție atât de solicitantă, cum realizați un echilibru între muncă și viață
Nu am căutat într-adevăr un echilibru între muncă și viață, deoarece am fost mereu îngrijorat în viața mea și în munca mea. Mai multe provocări, mai multe întâmplări, mai multe riscuri, mai multe distracții. Această abordare nu este neapărat echilibrată, dar sunt total în regulă (și familia mea). Viața sigură este agitată, dar îmi place să mă grăbesc să mă grăbesc și sunt în regulă cu un haos alalit. Eu controlez controlabilele și doar călăresc totul - și mă bucur de fericire când o pot obține.

Cel mai bun moment al carierei tale până acum
Obținerea luminii verde pentru Donna Hay (și de la lansarea partidului cinci luni mai târziu). Prima zi de lucru la New York Freaking City! Am strălucit ca o lumină strălucitoare. Ieșind din departamentul de artă și în rolul editorului-șef nunti, dar apoi la Martha Stewart Living Vis. Fulfilled.яAm facut saltul dupa aproape 20 de ani in publicarea in retail la westyelm: cel mai bun lucru pe care il ai aici este ca stiu ca exista atatea "momente bune" inaintea noastra.

Ce sfat le-ai da tatălui tău de 23 de ani
Nu vă distrați de ceea ce credeți că gândesc ceilalți oameni. Așteptați-vă înainte de voi. Și (acesta este unul mare): e în regulă să ceri foryahelp.