Ce 28 de ani de succes spune că trebuie să renunți la a fi CEO

Ce faceți atunci când opțiunile sănătoase de care aveți nevoie nu există. Fă-le, bineînțeles. Cand Katlin Smith a inceput sa-si curete dieta pentru a rezolva problemele de sanatate, ea a realizat ca este nutritiva si delicioasa o combinatie care pur si simplu nu exista. Și așa sa născut Simple Mills. Rețetă reteta după rețetă (în excelentă, am putea adăuga) care conține numai ingrediente bune pentru corpul nostru - fără gume, emulsificatoare, zahăr adăugat sau boabe.

Katlin ne spune că călătoria spre a fi CEO al propriei sale companii de produse de panificație nu a fost ușoară; a necesitat tot timpul, un cuptor direct din anii '80, și o mulțime de încercări și erori. Și acum, linia ei de produse de panificație schimbă culoarul pentru totdeauna. Ea ne-a împărtășit exact ceea ce a durat pentru a lansa Simple Mills și planurile ei de a continua să creeze alimente mai bune pentru tine.

Nume: Katlin Smith, de la Simple Mills
Vârstă: 28
Locație: Chicago, IL
Educaţie: Universitatea Carolina de Nord din Chapel Hill - Școala de Afaceri Kenan-Flagler, Universitatea Chicago - Booth School of Business

Care a fost prima ta slujbă din colegiu și cum ai aterizat-o

Primul meu serviciu de școală a fost ca un consultant pentru strategii și operațiuni la Deloitte. Am fost generalist, consultând între industriile și zonele funcționale. A existat o mare varietate de proiecte - totul de la o fuziune a companiilor de asigurări de sănătate, până la strategia de marketing pentru o marcă de bunuri ambalate pentru consumatori, reducerea costurilor lanțului de aprovizionare pentru un sistem de sănătate, strategia globală de sănătate pentru o agenție guvernamentală, o mare inițiativă bancară. A fost o temelie teribilă pentru începerea carierei mele.

Am devenit intrigat de consultanța de management atunci când eram student în colegiu. În acel moment am avut un stagiu în dezvoltarea afacerilor și am văzut atât de multe lucruri pe care am vrut să le schimb în legătură cu compania în care am lucrat. M-am întrebat dacă există ceva acolo numit consultanță pentru conducere. Puțin știam că există o întreagă industrie numită consultanță în management!

Dacă este mai ușor și mai gustos, oamenii vor mânca în mod diferit și, ca rezultat, vor putea să facă mai mult cu viața lor - lucruri care pot avea, de asemenea, un impact pozitiv asupra lumii.

Înainte de Simple Mills, ai fost consultant la Deloitte. Care este cel mai important lucru pe care l-ați învățat de la consultanța pe care o aplicați pentru afacerea dvs. de azi

Mi sa dat de multe ori sume enorme, conflictuale de seturi de date și am cerut să spun o poveste. Ma învățat cum să simplific rapid informațiile complexe. Astăzi îmi dă o capacitate de a scurta procesul de gândire și de a găsi o imagine mai mare când trebuie să iau decizii. Îmi face mai ușor să fiu CEO, deoarece pot distila informații, sub orice formă, în ceva care are sens pentru afacere. Astăzi, la Simple Mills, folosim datele pentru a conduce majoritatea deciziilor noastre.

Simple Mills este creatorul propriei dvs. nevoi personale pentru opțiuni mai sănătoase. Ne puteți duce prin concepția mărcii și a călătoriei dvs., începând cu Simple Mills

Absolut - acum cinci ani mi-am curățat dieta și am scos multe alimente și zahăr prelucrate. A făcut o diferență enormă - durerea mea comună a dispărut, alergiile mele sezoniere au dispărut și am avut atât de multă energie! Mă uimesc ce efect are un aliment asupra corpului tău. Cu cincisprezece ani în urmă a existat o apreciere mult mai mică pentru acest lucru - mâncarea a fost gândită în primul rând pentru a afecta talia dvs. și sistemul dvs. digestiv, dar învățăm acum că efectele sunt mult mai profunde. Spanning totul, de la abilitatea dumneavoastră de a vă concentra, la anxietate și depresie, la probleme autoimune cum ar fi hipotiroidismul sau durerea articulară.

Am văzut acest lucru și am știut că oamenii din toată țara erau afectați negativ de alimentele pe care le consumau. Am vrut să fac mai ușor și mai gustos pentru oameni să mănânce ingrediente simple, integrale - lucruri care au vitamine și minerale, proteine ​​și nutriție. Dacă este mai ușor și mai gustos, oamenii vor mânca în mod diferit și, ca rezultat, vor putea să facă mai mult cu viața lor - lucruri care pot avea, de asemenea, un impact pozitiv asupra lumii.

Care a fost primul tău pas când ai realizat că asta ai vrut

De fapt, a fost unul dintre ultimele lucruri pe care majoritatea oamenilor le fac când decid să înceapă o afacere. Am venit cu numele. Am vrut Simple Foods la început, dar numele de domeniu al site-ului a fost de 3.000 $. Atunci Simple Mills a venit în minte. Se potrivește cu viziunea pe care am avut-o și cu misiunea de a prelua produse complexe de centru-magazin și de a le simplifica. A ajutat ca numele de domeniu să fie de 14 USD! Simple Mills sa născut și am devenit antreprenor.

Ingredientele simple sunt cheia Simple Mills. Cum a arătat procesul de încercare și de eroare la testarea rețetelor

Părea literalmente ca mine în bucătăria mea mică de apartament în subsol, cu o grămadă de pulberi peste tot și un cuptor care datează din anii '80. M-aș coace ore întregi în fiecare weekend (de când lucram încă în timpul săptămânii). Am dezvoltat toate formulele pentru rețete în Excel, ceea ce este puțin neconvențional. Au fost peste 90 de diferite rețete de încercare și de eroare înainte de a obține prima rețetă dreapta. Astăzi cuptorul meu este puțin mai frumos, dar încă lucrez la rețetele noastre în excel cu pulberi împrăștiate în bucătăria mea.

Va fi o mulțime de muncă grea și haos înainte ca firma să se afle într-o etapă în care merită ceva. Am salvat toate banii pe care-i puteam, mi-am vândut mașina, părinții mi-au remortat casa și am lucrat în fiecare minut. Veți purta o mulțime de pălării și lucrați la un buget strâns.

Ați câștigat Competiția de afaceri a Universității Chicago din New Venture Challenge și Concurența de afaceri a Universității Chapman University California Dreamin, câștigând un total combinat de 100.000 $! Ce sfat ați da cineva care încearcă să-și finanțeze propriul start-up chiar acum

Va fi o mulțime de muncă grea și haos înainte ca firma să se afle într-o etapă în care merită ceva. Am salvat toate banii pe care-i puteam, mi-am vândut mașina, părinții mi-au remortat casa și am lucrat în fiecare minut. Veți purta o mulțime de pălării și lucrați la un buget strâns. Nu mi-am putut permite taxiurile. Mi-a însemnat să trag cu mine cinci trepte de produs de probă pe trenul de metrou când trebuia să merg la o întâlnire. A fost greu. Mi-am pierdut prietenii; Trebuia să ratez foarte mult.

Nu veți avea întotdeauna timp sau energie pentru lucruri, va trebui să economisiți bani. Cu o zi înainte de a câștiga competiția, am fost cu co-producătorul nostru care lucra la produsul nostru, a luat un zbor la miezul nopții la LA și a pus prezentarea împreună în mijlocul nopții, în timp ce coace produsul pentru judecători. Este rareori ușor în primii câțiva ani - dar asta face parte din distracție.

Poți să ne iei o zi întreagă în viața lui Katlin și la ce rutină trebuie să rămâi

Cred că este important să ai grijă de tine în primul rând. Mă trezesc destul de devreme pentru a face micul dejun, prânzul și o gustare târzie după-amiază, ceea ce mă ajută să rămân productiv mai târziu în cursul zilei. De asemenea, mă confrunt cu problemele mele cele mai dificile dimineața, pentru că e mai greu după-amiaza. Mă bucur să mă ocup de dimineață și să prioritizez provocările. Încerc să folosesc după-amiază pentru întâlniri. Puteți petrece întotdeauna timpul având conversații în acea perioadă a zilei și vă permite să salvați orele proaspete ale dimineții pentru lucrurile mai complexe. Calendarul meu este, de obicei, 70-80% întâlniri. Înainte de a deveni CEO, am citit că majoritatea directorilor executivi își petrec zilele în ședințe. Nu am crezut la acea vreme, dar este adevărat.

Îți poți împărtăși momentul în care ai realizat că Simple Mills nu mai este o idee, ci un succes

A fost momentul în care am devenit cel mai bine vândut muffin pe Amazon. Asta a fost înainte de a avea chiar un birou - îmi amintesc jumping în sus și în jos în dormitorul meu cu emoție.

Ce dificultăți ați întâmpinat în timp ce intrați în culoarul de coacere cu o opțiune mai sănătoasă și cum ați depășit aceste obstacole

De fapt, era mai ușor să pătrundem în culoarul de coacere, pentru că era coaptă pentru culegere. Tot ce era disponibil în acel moment a avut atât de mult zahăr și carbohidrați. Categoria a fost în declin, iar consumatorii au căutat alternative. Asta a ajutat.

În schimb, cea mai mare provocare a fost întotdeauna să-ți imaginezi cum să faci produse uimitor de delicioase folosind ingrediente naturale, întregi. Suntem șoimi de ingrediente de la Simple Mills și ne scufundăm în cele mai mici detalii despre modul în care sunt procesate ingredientele înainte de a le accepta în produsele noastre. Refuzăm să folosim lucruri precum gume sau emulsificatoare, care sunt comune în peste jumătate din produsele culoarului central. Nu folosim cereale pentru că ele irită corpurile multor oameni. Nu vom folosi o cantitate de zahăr pentru a face un produs bun. Toate aceste lucruri ne creează obstacole - obstacolele în calea utilizării soluțiilor pe care oamenii de știință alimentară le folosesc de zeci de ani ca soluții rapide. Aceasta înseamnă că trebuie să fim cu adevărat creativi și să dezvoltăm soluții noi pe care nimeni nu le-a folosit înainte.

Care a fost cel mai plăsmuitor lucru la înființarea și funcționarea Simple Mills până în prezent

Construim echipa noastră și vedem puterea în ceea ce putem face. Este uimitor ce poate realiza un grup pasionat de oameni pasionați. Când ne uităm la marca noastră, produsele noastre, lista ingredientelor noastre, marca noastră, distribuția noastră - totul este în mâinile oamenilor din compania noastră. Oamenii care muncesc foarte mult și se ocupă foarte mult de Simple Mills. Observând că acești oameni cresc în cadrul organizației, văzându-i că își dezvoltă noi abilități, văzându-i că îndeplinesc lucruri minunate în rolurile lor. Este foarte interesant.

Și cea mai provocatoare

În aceeași notă, obținerea celor potriviți pe barcă. Găsirea celor potriviți și așteptarea până când îi vei găsi pe acești oameni. Acea parte este cu adevărat dureroasă, pentru că de multe ori faceți treaba persoanei respective până când angajați pe cineva. Cunoști potrivirea potrivită când o vezi, dar întotdeauna ai îndoieli - te întrebi dacă ești nebun să-ți dorești ceea ce vrei până când o vezi. Cu angajații noștri, am recrutat toată lumea pe plan intern, în loc să folosim recrutorii. Aceasta înseamnă petrecerea orelor în căutarea persoanelor potrivite să se alăture echipei.

Înainte de a deveni CEO, am citit că majoritatea directorilor executivi își petrec zilele în ședințe. Nu am crezut la acea vreme, dar este adevărat.

Ai fost numit în clasa Forbes 30 sub 30 2017, felicitări! Cu atât de mult succes sub centură până acum, ce urmează pentru tine și Simple Mills Unde te vezi profesional în cinci ani

Mă văd încă la Simple Mills, continuând să lucrez pentru a curăța culoarul alimentar cu soluții mai bune care sunt gustoase și hrănitoare și au ingrediente simple, întregi, pe care corpul le recunoaște și care nu sunt făcute într-un laborator undeva. Este o problemă gigantică pe mâinile noastre. Există mulți oameni bolnavi din mâncarea pe care o mâncăm și cum se face. Mai sunt încă multe de făcut.

Ce sfat v-ar da tu de sine de 23 de ani (Care este cât de vechi ai fost când ideea pentru Simple Mills a venit la tine!)

Pulverizați puțin din lucrurile mici. Unele detalii chiar contează. Dar unele detalii nu contează. Tot încerc să impresez echipa noastră să fie cu adevărat detaliată, dar veți învăța de ce trebuie să vă faceți griji și ce nu faceți. Unele dintre lucrurile pe care le-am crezut că ar fi foarte importante în primele zile nu erau atât de multe. Mai ales când am început să cresc echipa. Învățați că este important să permiteți oamenilor să-și facă datoria pentru că are grijă de multe lucruri de care are nevoie afacerea dvs..

Katlin Smithiais Everygirl

Produsul favorit Simple Mills
Noile noastre cookie-uri de ciocolată care sunt făcute din făină de migdale, tigernute (fibre prebiotice!) Și făină de cocos.

Înainte de culcare în fiecare seară .
Urmăriți Seth Myers - este o modalitate excelentă de a vă relaxa și de a râde la sfârșitul zilei.

Ustensile de bucătărie pe care nu le puteți trăi fără
Un cuțit Shun cu adevărat minunat (este un cuțit japonez care se taie foarte bine), ceea ce face ca bucățile de legume să se topească într-o bucurie.

Dacă ați putea lua masa cu orice femeie, cine ar fi și de ce
Taylor Swift. Ea este o cântăreață talentată, dar ea recunoaște, de asemenea, valoarea fanilor ei și le face prioritate. Acesta este produsul ei și clientul ei. Ea pune mult timp și efort în relația cu ei. De asemenea, ea a spus că este o femeie de afaceri foarte savuroasă. Am citit că iubește să gătească și îi iubește aluatul de ciocolată cu ciocolată. Numai asta ne-ar oferi multe despre care să vorbim!